Portfolio

Ben kimim? Böyle bir site neden oluşturuldu?

Merhaba ismim Nurullah, Konya Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. İlgi duyduğum alanlar programlama ve mühendislik.

Bu sitenin kurulma hikayesi şöyle: Yaklaşık 5 sene önce lisede ilk web sitelerimi açtığım ve geliştirdiğim sıralarda, bunları paylaşabilmek amacıyla bir platform kurmayı düşündüm. En yakın arkadaşımla beraber isim düşünmeye başladık, bir yandan da akıllı tahta üzerinden whois’i kontrol ediyorduk 🙂 .O mu olsun şu mu olsun derken ‘script yuvası’nda karar kıldık. İlk açtığım dönemde bir heyecanla fotoğrafını çekip saklamışım. Tabii daha sonradan konsepti değiştirmek zorunda kaldım(belki daha sonra neden değiştirdiğimi bir yazıda paylaşırım).Dolayısıyla para verip yeni bir alan adı almak yerine burayı kişisel blog olarak kullanmaya karar verdim. Sakladığım fotoğrafı aşağıda paylaşıyorum.

Geçmiş yıllardan kalan fotoğraflar

aktif kisi sayisirankgösterim ve tıklanma

Hedeflerim & Amaçlarım ve Hikayem..

Küçüklükten beri bilgisayarlarla haşır neşirim, web dünyasında yeni bilgiler edinmeyi, dostluklar kurmayı, yeni maceralara girmeyi seviyorum. Zaten bu yazıyı da tamamen keyif aldığım için yazıyorum. Web sitelerimi açarken hatta ilk web dünyasına giriş yaparken ki amacım yeni bilgiler öğrenmek ve öğrendiğim bilgileri insanlarla paylaşmaktı. Forumlarda konu okumayı, insanların neler yaptıklarını görmeyi, yeni bilgileri edinmeyi, rakip sitelerle rekabet etmeyi çok seviyordum. Herhangi bir şekilde para kazanma amacım yoktu tamamen keyif aldığım için içerik girişi yapıyor ve forumlarda takılıyordum.

Daha sonrasında kitlelere ulaştıkça para kazanılabildiğini gördüm. Oluşturduğum web sitelerinden ufak tefek paralar kazandıkça daha fazla içine girdim. Sitemi daha büyük kitlelere tanıtabilmek için doğru backlinkler almaya, anahtar kelime analizleri yapmaya, rakip siteleri analiz etmeye,pr çalışmaları yapmaya kısacası SEO öğrenmeye başladım. Zaman içerisinde birçok sitemde kendi anahtar kelimelerinde ilk sayfaya yerleştirdim, bunlar arasında aranma hacmi yüksek(~1M) olan bir anahtar kelimede de ilk sayfaya çıkmayı başardım. Toplamda 5-10bin TL arası bir kazançla başka ilgi duyduğum alana geçme kararı aldım(Satış hikayelerim ve neden çekildiğimin yazısını da paylaşmayı düşünüyorum).Buraya kadar gelirken edindiğim çıkarımlar:

  • her zaman işini severek yap
  • para her zaman sonraki planlarda olsun
  • günü kurtarmak için değil öğrenmek için çalış
  • zorluklara şikayet edebilirsin ancak yüzleşmek zorundasın
  • beğenmediğin bir şeyi açıkça dile getir

Şuan ki amacım okuduğum üniversitede iyi bir mühendislik eğitimi almak ve bu yönde ilerlemek. Aynı zamanda hoşuma giden şeyler hakkında blogumda yazılar paylaşacağım. CV’mi aşağıya bırakıyorum. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

cv

cv2